czwartek, 16 maja 2013

"Z piekła rodem"Był taki czas, gdy polscy żołnierze służąc pod wodzą Napoleona usiłowali kupić swoją krwią wolność dla Ojczyzny.
Walcząc dla Francuzów znaleźli się także w Hiszpanii, gdzie 16 maja 1811 stoczyli bitwę z Brytyjczykami (!) pod Albuerą.

Po jednej stronie znaleźli się Francuzi i Polacy, a po drugiej Hiszpanie, Portugalczycy i Brytyjczycy.
Kto chce o szczegółach bitwy doczyta.
Dla nas ciekawe i ważne jest to, że w tej krwawej bitwie "nasi" dali łupnia akurat "wyspiarzom" - bo tak im wypadło z przydziału dowodzących.
 Istotne jest także to, że każdy napoleoński dowódca chciał mieć pod sobą polskie oddziały, bo nikt nie walczył tak jak oni. Wisienką na torcie zaś byli LANSJERZY, z racji swoich bojowych zalet zwani lansjerami z piekła rodem lub też "piekielnymi lansjerami".
Uzbrojeni w dwu i pół metrowe lance "Piekielni" dali więc łupnia Brytyjczykom,  a ci wyciągnęli z tej lekcji wnioski i... skopiowali polskie wojsko.
Sprawność naszej jazdy tak im zaimponowała, że skopiowali te niezwykłe piki szerzące zamęt w zastępach wroga, a potem z rozpędu całą resztę uzbrojenia, mundur, czako i nawet proporce, zaś regulamin ćwiczeń lansjerskich oddziałów na pierwszej stronie ilustrowany był podobizną księcia Józefa Poniatowskiego.
Można więc było nad Tamizą spotkać kopie polskich ułanów, którzy zauroczeni wojskiem z nad Wisły często zapuszczali nawet typowe wąsy.
Lanca w armii brytyjskiej zachowała się do roku 1927, tak samo mundur, najwierniejsza replika munduru ułana napoleońskiego…

Era walk lancą skończyła się wraz z erą koni używanych w armii, a sława polskich oddziałów przeszła do historii - w tym najsłynniejszą bitwą w wąwozie Somosierry.
Pamięć bitwy pod Albuerą, zatarła się w zapisach historii, być może dlatego, że nie walczyliśmy wtedy z zaborcami, może dlatego, że zabrakło tam takiego szaleństwa i determinacji jak opiewanej w pieśniach szarży w słynnym wąwozie.
Zostało za to wspomnienie najpiękniejszego na świecie ułańskiego munduru...


I dodatek dla chętnych:
http://www.youtube.com/watch?v=-4RxO1IquCo

6 komentarzy:

 1. Niemożliwe ?? :-)))
  Wojska brytyjskie i ułani ??
  Proszę, proszę co za inspiracja...

  OdpowiedzUsuń
 2. A jednak! Doświadczyli siły rażenia i w zachwycie skopiowali jeden w jeden! Polski nie było, a nasze mundury nad Tamizą "chodziły"...

  OdpowiedzUsuń
 3. Z pobojowiska pod Waterloo specjalnie przywieziono na Mgliste Wyspy oryginalną lancę ostatniego w służbie Napoleona szwadronu "szwoleżerów - lansjerów" - drewnianą, specjalnie impregnowaną w oleju - żeby ją skopiować. Mała potem trafić do British Museum, ale tak ją zawzięcie kopiowano, że się gdzieś zawieruszyła...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się namęczyli żeby polskie mistrzostwo osiągnąć. Długo trwało, nim im się udało.

   Usuń
 4. Polscy lansjerzy i husaria,to była awangarda polskiej jazdy,a ich szarża to był balet.Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ponoć kiedy nasza husaria pod Wiedniem ruszyła - wszyscy wstrzymali walki, tylko po to żeby popatrzeć...
  A teraz trenuje się nas, na okoliczność wstydu za historię :-(

  OdpowiedzUsuń