piątek, 12 lipca 2013

Historia się zaciera...

... dlatego trzeba dzieciom o historii mówić.
O tej historii prawdziwej, nie perfumowanej i pudrowanej, jaką pokazują media oficjalne.
Właśnie mija kolejna rocznica Zbrodni Wołyńskiej.
Sto tysięcy Polaków zamordowano w bestialski sposób.
Szkoła o tym nie nauczy.
Media o tym ludobójstwie nie powiedzą - wszędzie tylko wersje pudrowane.
Dlatego WY musicie mówić o tych wydarzeniach swoim dzieciom.
Kto potrafi, niech wybacza, ale zapomnieć nikomu nie wolno !!!
Bo historia powinna uczyć wyciągania wniosków na przyszłość...

7 komentarzy:

 1. Tylko jak o takich potwornościach mówić dzieciom?
  Ale oczywiście masz rację,o tym LUDOBÓJSTWIE trzeba pamiętać.
  Miłego weekendu:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzieci trzeba tylko prosić,żeby błędów przodków nie popełniali.
  Nie zapominajmy ale wybaczajmy sobie nawzajem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Najgorsze dla mnie jest to, że nacjonalizm odradza się na Ukrainie, zbrodniarze stawiani na piedestałach, Bandera czy Konowalec mają swoje pomniki, nazywają ich imieniem szkoły, ulice, wiszą ogromne banery z ich podobiznami, urządzane są marsze bojówek z pochodniami na wzór faszystowskich; byliśmy ze 2 lata temu na Howerli, tam dopiero usłyszałabyś hasła, strach przyznawać się, że jesteś Polakiem;
  moja rodzina jest ciężko doświadczona przez bandy, jak tu zapomnieć o tych potwornościach, opowiadanych przez matkę i wujka męża, którzy ocaleli z pogromu ich wsi; dla mnie to straszne ludobójstwo, czystka etniczna; bo "przed akcją Wisła był Wołyń", że zakończę to tytułem książki, którą czytałam niedawno; pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mojego Dziadka, Babcie i nienarodzonego onegdaj Ojca od pewnej smierci w pogromie uratowal sasiad-Ukrainiec, ktory ostrzegajac Dziadka o tym co sie zbliza dodal, ze jest zmuszony przyjsc mordowac Lachow razem z innymi, bo inaczej on i jego rodzina zostana rowniez zamordowana... .

  W ten sposob ofiarami Wolynskiej Tragedii padli nie tylko Polacy ale i Ukraincy - trudno oszacowac dzis kto szedl chetnie mordowac a kto pod przymusem ale niewatpliwie te wydarzenia zostawily krwawy slad w duszy wielu Ukraincow.

  Prawda o Wolyniu moze pomoc nie tylko Polakom, ktorych rodziny zostaly pokrzywdzone w tym akcie bestializmu ale rowniez samym Ukraincom, gdyz czasami latwiej wybaczyc innym niz sobie. A sytuacja wymaga oczyszczenia!

  OdpowiedzUsuń
 5. Mój Ojciec za pomoc Armii Krajowej,został za karę wysłany jako żołnierz karnej kompani w Bieszczady.Opowiadał mi o tym piekle,braku było jakiejkolwiek litości dla przeciwnika.
  "marekgwwa.wordpress.com/2013/07/13/zbydlecenie/"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @TiRex: widze, ze ma Pan doswiadczenia wlasne w kwestii jak to dzieciom opowiadac (mial Pan wysluchac wpomnien Panskiego Ojca). Jedynie slusznej recepty na to nie ma - rozni sa ludzie oraz rozne rodziny i kazdy musi jakas forme wypracowac (mi na takie tematy Dziadkowie wiele opowiadali oraz seniorzy rodu przy roznych rodzinnych okazjach).

   Usuń
 6. Faktycznie o Zbrodni Wołyńskiej tak naprawdę do tej pory zbyt dużo się nie mówiło, faktem jest też, że w szkole o tym nie uczą - wiem, bo znam jedną nauczycielkę.

  pozdrawiam
  Kultura

  OdpowiedzUsuń