środa, 18 grudnia 2013

Piękne miejsca

 Drugi kościół - XIIIw (po 1-szym drewnianym z XIIw)
Śląsk to nie tylko kominy i blokowiska. To nie tylko "nowoczesne" betonowe osiedla i zakłady przemysłowe.
Kominów już zostało jak na lekarstwo, podobnie jak zakładów produkcyjnych.
Śląsk to także miasta z historią i to bardzo dawną.
Bliziutko mnie (w zasięgu roweru, o czym pisałam) leży miasto Mikołów.
Już w dokumentach z 1222 roku można znaleźć nazwę tego miasta.
Było to ważne miejsce w tym rejonie, o które ponoć ocierały się karawany Szlaku Bursztynowego.
Był tu niegdyś zamek, drewniany, jednak po pożarze ślad po nim zniknął. Samo miasto płonęło kilkakrotnie. Dzisiejsze planty są podobno, jak w Krakowie, śladem po murach miejskich.
Miasteczko to jest przeze mnie bardzo lubiane. Na jego obrzeżach miałam przyjemność mieszkać przez kilkanaście lat. Dziś jeżdżę tam chętnie na zakupy, odwiedzać bratanków i na stary, ogromny cmentarz.
parterowa chałupa i kamieniczki w jednym z zaułków
Takie miasteczka mają swój niezaprzeczalny urok: małe, czasem wąskie, kręte uliczki, mieszankę domów z różnych czasów, kamienic w różnych stylach, ciekawych miejsc, gdzie stare chałupy przylegają do eklektycznych kamienic, a secesja puszy się na rogach ulic i zaułków.
Jest też piękny rynek z ratuszem.
Na tym rynku, w miejscu lubianej przez mieszkańców fontanny, zimą staje Bożonarodzeniowa Stajenka z postaciami naturalnej wielkosci.
Takie miasto pozwala odetchnąć i zwolnić, a zakupy robione w małych sklepikach, których jest tu bez liku stają się po prostu przyjemnością...
Malownicza mieszanka dachów

Fragment rynku z ratuszem
"Betlyjka" w miejscu fontanny
Nepomucen, który pamięta którędy biegły stare ulice
... wszędzie pełne uroku kamieniczki...


4 komentarze:

 1. Bardzo lubię takie miasteczka, stare kamienice, wąskie uliczki. Pięknie tu. Czy ta figura św. Jana Nepomucena jest przechylona? W jaki języku jest napis pod figurą? Wygląda na bardzo starą.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tablica była za wysoko i pod takim kontem, że nie dałam rady przeczytać. Zdjęcie robiłam z rękami wyciągniętymi w górę - postument jest wysoki.. Nepomucen jest nieco przechylony. Niestety - nie znalazłam nigdzie opisów z określeniem daty jego powstania, mimo, że historią Mikołowa zawsze się interesowałam. Jest możliwe, że figura powstała w okresie budowy trzeciego kościoła, czyli na początku XIX wieku. Chociaż, jak się dobrze wpatrzeć, to znajdziemy w postaci ślady baroku? Sugeruje to także kształt nakrycia głowy. Większy (trzeci) kościół znajduje się kilkadziesiąt metrów dalej i wyżej, na wzgórzu. Być może, że data widnieje na tablicy, która (chyba) jest po łacinie.
   Następnym razem skupię się na porządnym zdjęciu tablicy. Tym razem pstrykałam niemal w biegu, dlatego zrobiłam tylko kilka ujęć, a miasto pełne jest przejść, uliczek, zaułków, ciekawych bram. Stara część jest otoczona nowymi osiedlami, a nawet blokami, jednak, na szczęście nikt nie wpadł na pomysł unowocześniania starówki.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Piękne zdjęcia Mikołowa.Jestem z Jaśkowic.Miło mi ,że znalazłam w necie zdjęcia miejsc ,które znam od dziecka.Irena

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja znam Jaśkowice :-) Dawno temu bywałam tam często, bo miałam tam koleżankę. Podobało mi się.

  OdpowiedzUsuń