środa, 4 grudnia 2013

Pałac

mocno jesienny park z pałacem we mgle
W ubiegły piątek byłam zmuszona udać się do Siemianowic Śląskich.
Niezbyt daleka to wyprawa i niczego po niej nie oczekiwałam poza załatwieniem pewnej urzędowej sprawy. Rzecz, ku mojemu miłemu zdziwieniu została załatwiona szybko, sprawnie, miło i w niespełna 5 minut. Miałam więc chwilę, by zajrzeć do mocno jesiennego parku, który rzucał się w oczy tuż za owym urzędem.
A w parku niespodzianka, o której, przyznaję ze wstydem, nie miałam pojęcia.
Moim oczom ukazały się mury ogromnego pałacu. Czasu nie wystarczyło, by obejść całość, jednak spacer wzdłuż jednej z fasad zajął mi dobrych kilka chwil. Podziwiałam rozmach budowli z równoczesnym żalem, że i ten dom spotkał los podobny do wielu innych świadków historii.
Za płotem pałacowego parku rozciąga się miasto
Pałac ten pierwotnie wybudowany przez Mieroszewskich, sprzedany przechodził przez ręce kilku niemieckich rodzin. W czasie II wojny mocno zniszczony przez Niemców, którzy pokoje podzielili na biurowe klitki, a wybijając dodatkowe okna zniszczyli fasadę pałacu. Po wojnie pałac podzielił los innych tego tupu budynków. Jego początki sięgają baroku, gdy powstała pierwsza część z polskim, łamanym dachem. W kolejnych wiekach był rozbudowywany i modernizowany.
Podobno w tym roku pałac został kupiony. Chodzą plotki, że ma tam powstać hotel.
Już to widzę. Hotel o powierzchni 23 tysiące
metrów kwadratowych. W Siemianowicach...
Powodzenia.
Tak znika z powierzchni ziemi piękno i świadectwo czyjegoś trudu i wielkości.
Żal...
I na koniec filmik znaleziony w sieci, dający wyobrażenie o wielkości:

5 komentarzy:

 1. Pałac ogromny, robi wrażenie. To smutne, że tak wiele pięknych zabytków niszczeje a władze nie mają na nie pomysłu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy tylko ja mam wrażenie, że władze nie są od pomysłów zagospodarowywania? Władze są od kurczowego trzymania się koryta i przyprowadzania do niego krewnych i znajomych...

   Usuń
 2. Dwie ekonomie: fizyczna i bankierska
  W ekonomii fizycznej otoczenie realne podlega przeksztalceniu do potrzeb realnych.
  W ekonomii pieniadza otoczenie realne podlega przeksztalceniu do wymiarow w pojeciach pienieznych: zysku (nawet bez pracy), inflacjom, deflacjom itp. Jezeli nie ma zysku wartosci realne moga sie rozsypac mimo, ze obok siedzi wielu fachowcow bez pracy i wielu innych, ktorych chetnie z ich uslug by skorzystalo. Jezeli za Gomulki "ciemniacy" zbudowali 1000 szkol na tysiaclecie to dzisiejsi experci bez podobnych wynikow powinni byc odsunieci od wladzy; ale do tego potrzeba odwagi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Został nam się jeno sznur... Złoty róg pozwoliliśmy ukraść grzesząc wygodą i zaniedbaniem.
   Mam wrażenie, że ten naród się już nie podźwignie, utknął w marazmie i tonie.
   Tyle lat po wojnie, a my nie potrafimy odbudować kilku budynków, znaleźć dla nich zastosowania - nie mamy na to środków i klaszczemy tym, którzy mówią że jest dobrze,
   Nie odsuniemy nikogo od władzy. Tkwimy w trybach kolesiostwa, łapówkarstwa, dojenia urzędów, siekier wiszących ponad nami w postaci kredytów w zachodnich bankach, a przede wszystkim w bezkrytycznym zapatrzeniu idioty na "piękno" zachodniej obcości.

   Usuń
 3. Dobrze,że urzędnicy się dobrze sprawili,bo to nie wszędzie jest tak miło z polskimi urzędnikami i załatwianie spraw trwa latami-to jest reguła-uprzykrzyć życie człowiekowi."vimeo.com/16165051"
  Jak się niszczy polskich przedsiębiorców i państwo Polskie:"niezaleznatelewizja.pl/2013/11/stop-nowemu-porzadkowi-swiata-27-11-2013/comment-page-1/#coment-17474"
  Kiedyś pisałaś na tym blogu,żeby nie kupować nie polskich towarów-jest ich już niewiele.
  A koło takich ruin zamków,pałaców i dworów przechodzę codziennie:Bożków,Sarny,Ratno,Walim.Mówią na Dolny Śląsk"Dolina Loary",ja byłem we Francji w Dolinie Loary i widziałem jak się dba zabytki.Byłem w Czechach,tylko brać z nich przykład.
  Zamiast budować"atomówkę"to lepiej te pieniądze przeznaczyć na ratowanie resztek zabytków.
  Na terenie Polski było ok.16 tys.pałaców,zamków,dworów-ocalało 3 tys.
  Na Dolnym Śląsku istniało 2 tys.przetrwała połowa,a co dziesiąty jest wyremontowany(czyli zaledwie 100--70 lat po wojnie!!).
  "www.youtube.com/watch?v=te6-tNqkLAk"
  "www.youtube.com/watch?v=NuBRrTOV7uM"
  "www.youtubecom/watch?v=RwEKK1YetrM"
  "www.youtube.com/watch?v=MZOfKb1sj34"
  Jest grupa młodych ludzi która tą przerażającą dewastację nagłaśnia:"[Polska]Dzieło zniszczenia"
  Teraz trwa"szoł"na Ukrainie,następny kraj słowiański"pod topór"kartelu UE.
  A zjednoczone buraki z Wiejskiej robią z siebie pośmiewisko-nie mają honoru-przynoszą Rzeczpospolitej wstyd na cały świat.
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń