niedziela, 27 lipca 2014

Przy niedzieli - nie wytrzymom...

Jest taki stary dowcip o góralu, który musiał stanąć do walki bokserskiej. Otoczenie załamywało ręce w obawie o przetrwanie jego walki z wytrenowanym i nagradzanym pięściarzem. Dobrzy ludzie dawali mu więc rady: - Jaśku, ręce przed sobą trzymaj, pięści zaciskaj, nogi szeroko rozstawiaj, łap równowagę. Abyś chociaż jedną rundę przetrwał, to honor uratujesz.
Stoi ten Jasiek w ringu, pięści zaciska, równowage łapie, ciosy przyjmuje i dzielnie stoi. Po pierwszej rundzie pytają - Jaśku, wytrzymasz jeszcze jedną rundę? - Wytrzymom!
Znów stoi, pięści zaciska, równowagę łapie, ciosy przyjmuje.
Po drugiej rundzie pytają: - Jąsku, wytrzymasz jeszcze? - Wytrzymom!
Po trzeciej rundzie, dzielnego Jaśka pytają: - Jaśku wytrzymasz jeszcze?
- Nie wytrzymom! Terozki mu przy....dole!
Ponieważ telewizji nie oglądam programowo (szkoda mojego czasu i nerwów), a wiadomości o tym, co się tam mówi ludziom i tak do mnie docierają, ten dowcip przypomniał mi sie po przeczytaniua pewnego artykułu:
http://wpolityce.pl/media/206749-gadowski-o-tvn-no-dalejze-wdeptywac-polakow-bardziej-w-ziemie-mocniej-juz-tak-otwarcie-po-rusku

Można stać i mówić, że się nic nie dzieje, udawać, że to nic, że to co robią i mówią inni nie ma znaczenia, że nie powinno mieć wpływu na nasze życie, że to minie. Można się zastanawiać nad racjami i motywami, ale w którymś momencie zmęczy nawet mała muszka bzycząca koło twarzy. Zaczniemy machać rękami, a nawet ruszymy całe ciało, by pozbyć się natrętnego owada.
Wytrzymuje się latanie małej muszki lub komara, aż zbudzą się w nas te same uczucia, co w dzielnym Jaśku, który miał dość prania po pysku.
A swoją drogą, ci którzy usiłowali zdeprecjonować nasze godło chyba do szkoły nie uczęszczali, bo mnie uczono, że w herbie Polski występuje piękny, wielki i majestatyczny ORZEŁ PRZEDNI, a nie nieco mniejszy od niego, choć również piękny, orzeł bielik. Wikipedia podaje bielika, jako jedną z możliwości występowania tego orła w godle, ja jednak nie mam podstaw, by negować wiedzę przekazaną mi w szkole przed kilkudziesięciu laty...

Orła bielika, bez wątpliwosci, jako swojego symbolu używają Stany Zjednoczone Ameryki


7 komentarzy:

 1. Mnie też wkurzył ten artykuł, Aczkolwiek gwoli scisłości musze napisac, że bielik jest nieco większy od orła przedniego i potężniejszy. Rozpietośc skrzydeł bielika moze dochodzić nawet do ponad 240 cm ( samica ). Orzeł przedni jest drugim co do wielkości ptakiem drapieznym Polski. Ale artykuł i materiał w tvn był ponizej wszelkiej krytyki!
  Asia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie o wielkości przedstawicieli poszczególnych gatunków chodzi, a o podłość ludzką.
   Przyznam jednak, że ośmieliłam się napisać o samych ptaszyskach, to co napisałam, sprawdzając uprzednio dane, z których wynika, że:
   orzeł przedni: długość ciała: około 65-100 cm, Rozpiętość skrzydeł: około 150-240 cm, długość ogona: 28 - 37cm, masa ciała: 2,8 - 4,5 (samiec); 3,8 - 6,7kg (samica)
   orzeł bielik: długość ciała: ok. 85–95 cm, rozpiętość skrzydeł: samce do 220 cm, samice do 240 cm, masa ciała: samce 3,5–4,5 kg, samice 4–6 kg.
   Ptaszyska porównywalne, cudne i dostojne, i żadnemu nie ujęłabym majestatu, tak, jak usiłowano go ująć polskiemu godłu.

   Usuń
 2. Ja podobnie jak ty od jakiegoś czSu ograńiczam telewizje do niezbędnego minimum. Szkoda im czasu i nerwów. A jeśli juz to robię to z wielkim dystansem do słowa mowionego na wizji... Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A mi oczęta kaprawe otworzył wczorajszy dokument " Doktryna szoku" Polecam obejrzeć, jak się uda i przeczytać. I już wszystko jasne!
  Zauważ, że jakieś 20-30 lat temu straki i bunty były na porządku dziennym. teraz sporadyzcnie i tylko określone grupy zawodowe. Rozbicim jak kiedyś na dzielnice. widzisz w tym prawidłowość?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak parę lat temu mówiłam, że trwa rozbiór polski, to się ludzie w czoło pukali i mówili, żem nawiedzona.
   Ludzie sprzedani bankom nie będą się buntować - kredyty trzeba spłacać, a nie o ideały walczyć. A, że te ideały jednak mają coś wspólnego z pełną michą? Nikt nie widzi bezpośredniego związku - tak się wszystko wymieszało.

   Usuń
 4. Każdy z nowych rządów po "rewolucjach" wpisuje się w ten schemat. Nasz też. Więc czy to isto nasz rząd. tak tylko pytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jaki on tam nasz...
   Wrogi narodowi, więc "swój" (sobie), a ja uważam, że obcy.
   Ale to moje prywatne zdanie.

   Usuń