niedziela, 2 marca 2014

Wstyd

a raczej jego brak rządzi dziś światem.
Jak mówi wikipedia „wstyd to bolesne przeświadczenie o własnej zasadniczej ułomności jako istoty ludzkiej”.
To wstyd jest tym uczuciem, dzięki któremu budzą się wątpliwości, czy nasze postępowanie jest właściwe.
Dalej czytamy: "Według personalistów wstyd chroni ludzką godność, a wstydliwość łączy się z doświadczeniem i przekonaniem o własnej wartości".
W dzisiejszych czasach doszliśmy do całkowitego odrzucenia tego uczucia - jest przykre, niewygodne, budzi dyskomfort wewnętrzny, powoduje refleksje nad własnym postępowaniem, a te mogłyby sprawić, że ocenimy własne działania jako złe.
Należy więc wstyd wyeliminować, ośmieszyć, wyrzucić z zestawu reakcji. Doszliśmy do tego, że "kiedyś panna rumieniła się, gdy się wstydziła, a dziś wstydzi się, że się rumieni".
Ale nie o panieńskim rumieńcu dziś chcę pisać.
Czytając na bieżąco o niezwykłych ukraińskich wydarzenia ostatnich miesięcy, a zwłaszcza dni doszłam do momentu, gdzie zaprezentowano wnętrza "wiejskich domków" tamtejszych oligarchów. 
Do refleksji przywiódł mnie jednak nie bezwstydny przepych owych siedzib, wybudowanych za społeczne pieniądze, ale zdawałoby się nieistotne przedmioty, jakimi są niewielkie obrazy.
W jednym przypadku był to portret prezydenta w stroju Adama - dosłownie, pozbawiony nawet przysłowiowego listka figowego. Nie chodzi tu też o brak skromności osobistej - wszak przez wieki ludzkie ciało bywało przedmiotem podziwu, uwielbienia i stawało się inspiracją dla artystów.
Tym razem jednak portret prezentujący wszelkie nie-godne podziwu fałdy i naddatki uczyniono na zamówienie osoby portretowanej, która uznała siebie za obiekt wspaniały, piękny i godny uwielbienia.
Bezwstyd objawił się nie (tylko) w nagości, ale w zaburzonym odbiorze własnej osoby, jako obiektu godnego jakiegokolwiek podziwu.
Takie podejście do siebie spotykamy jeszcze na innym portrecie.

Kolejna osoba uznająca siebie za cud godny podziwu przeznaczonego dawnym cezarom.
Bezwstyd i pycha portretowanego wzbudziły szczery śmiech widzów. W bezwstydzie zaginęła ludzka godność.
Tyle przykładów zza granicy.
Gdybyśmy rozejrzeli się po własnym podwórku, to nawet, gdy nie znajdziemy portretów antycznych satyrów lub przebrzmiałych cezarów, to na pewno znajdziemy mnóstwo przykładów podobnego bezwstydu - drobnych i dużych.
A to jakiś minister sprawi sobie zabawki - ciuchcie do swojego gabinetu warte więcej niż przeciętny roczny zarobek obywateli, którzy za nie zapłacili, a to fikuśny mebelek, a to ktoś powie, że czarne jest białe lub na odwrót, a to zaprzeczy, że nie ma tego, co jest, a to..., a to...
Ta lista nie ma końca.
A wszystko to przez brak wstydu.
Jeden mały rumieniec mógłby wzbudzić refleksje i uporządkować nasz zruinowany świat.
Ale wstyd, to takie niewygodne uczucie...

9 komentarzy:

 1. Świetny komentarz i osobista refleksja nad tym, co dzieje się na naszych oczach! W pełni się zgadzam, popieram Twoje zdanie i marzę o tym, żeby szybko nadszedł dzień, w którym ktoś z tych "ważnych" wreszcie się zaczerwienie i powie "przepraszam", zrobiłem źle i bardzo mi wstyd. No i że więcej tego nie złego narobi. Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak to mówią: "Kto bogatemu zabroni?" ;) A jak się do bogactw dobrali to temat rzeka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe, jakie żądze owo bogactwo z niektórych wydobywa.
   Cały prymitywizm oprawny w złoto i brylanty...

   Usuń
 3. Wstydziś się można przekroczenia norm, prawa, przykazań. Należy więc i te kształtować niewyraźnie, ośmieszyć, lub co najmniej poddać wątpliwościom. Taki mały relatywizm bardzo pomaga w uniknięciu uczucia wstydu.
  Przepraszam? Jakie "przepraszam". Po robieniu źle, awansuje się robić dalej źle.
  Np. po byciu premierem w republice bananowej zostaje się europosłem, czy innym nikomu (ups, przepraszam - nieprawda, ale nie o Polskę tu chodzi) niepotrzebnym urzędasem, za grube pieniądze z naszej codziennej orki.

  OdpowiedzUsuń
 4. ***********Skrzydlaci ?**********
  Jacy to są dziennikarze?
  Taki powie lub namaże
  o wojskowym poligonie,
  o wojnie na tym zagonie,
  albo o Afganistanie.
  W każde uwierzy paplanie!
  O ochronnych rękawicach,
  lub że trotyl tu przykicał
  na ogonie u zająca.
  Kombinuje już bez końca,
  żeby ludziom wytłumaczyć
  ile ruskie słowo znaczy.
  U nich trotyl wszędzie leży.
  Ważne,żebyś mu uwierzył,
  a nie wdowie-starszej pani,
  że spotyka w prasie drani !
  Młodzi ludzie.Wykształceni.
  Czym są w końcu przymuszeni,
  żeby robić z siebie szmaty?
  Czy to warte jest zapłaty
  złym szelągiem,albo stołkiem?
  Kołek-zawsze będzie kołkiem,
  chociaż mówi,że skrzydlaty.
  Jeżeli,kiedyś,przed laty
  wszedł raz w g...o-to nie wytrze!
  Myśli,że postąpił chytrze
  kpiny czyniąc ze wszystkiego.
  Szkoda wiersza dla takiego.

  "Polskie media"ogłupiają i manipulują bezczelnie Polakami,nie mają za grosz wstydu.
  Za co ta banda w telewizji publicznej bierze pieniądze,kłamstwo i propaganda jest ohydniejsza od propagandy PRL,tylko propaganda hitlerowska ich jeszcze przebija,ale wkrótce im dorównają.
  "http://www.tokfm.pl/blogi/huzar/2014/02/kolejna_klapa_pseudopropagandy_polskich_mediow/1"W Polsce oni się najbardziej wstydzą,aż są CZERWONI:"mistrzowie.org/487070"
  "monsieurb.neon24.pl/post/95271,jaruzelski-10-milionow-pln"
  Bezwstydnie razem z UE rozmontowują Polskę.Robią nas w konia.
  "www.youtube.com/watch?v=MoqsKno5PiY"
  "tomaszcukiernik.pl/artykuly/teksty-o unii-europejskiej/prawda-i-falsz-o-dotacjach-z-ue/"
  A wszystkie te działania na szkodę Polski bardzo pasują do instrukcji i nauki mistrza Sun Tzu.
  "prawdaxlxpl/.wordpress.com/2010/08/28/jak-zniszczyc-panstwo"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Telewizja jest w całości w rękach tych, co po wojnie zdradzali kraj dla moskiewskich ideałów. Nie należy więc oczekiwać cudów. Tam po prostu należy pozamiatać.
   Dlatego przez lata nie wolno było mówić o żołnierzach wyklętych, bo oni jeszcze wiedzieli z kim walczyć. Dlatego przez lata strach było pokazać palcem na tego, czy tamtego urzędnika, bo ludzie jeszcze pamiętali takie dwie literki: "UB". Nie jeden, co dziś bierze emeryturę za zasługi dla kraju ,ma krew na rękach, a przy żłobie są jego dzieci. Wiadomo już, że najboleśniejsze operacje chirurgiczne to te, gdzie się odcina fotel od tyłka, a żłób od pyska. Żywina wtedy skrzeczy, kopie i wymyśla wszystko, by tylko od żłobu nie zostać odciętym. Na wstyd tam nie ma miejsca.

   Usuń
  2. "waldemar-rajca.blog.onet.pl/2014/03/03/w-stanie-wojennym-mawiano/"
   Z "gumowym uchem"miałem do czynienia wielokrotnie.Jeszcze jest "drewniane ucho":)

   Usuń
 5. Wstyd ma zwiazek z pamiecia o przeszlosci. Jezeli ktos cos zrodbil niewlasciwie i wada zostaje odkryta to wykonawca moze sie zawstydzic po uswiadomieniu sobie, ze wiedzial wczesniej i powinien byl zrobic to lepiej. Mozna przypuszczac, ze istnieje pamiec w naszych genach o czasach gdy czlowiek byl bez skazy np Ewa w raju. Stad osoba moze sie rumienic "bez powodu" lecz dlatego, ze w jego genach jest zachowana pamiec z pradziejow, o sobie jako istocie doskonalszej niz w jej obecnym wcieleniu. Wniosek: brak wstydu moze wynikac z braku poczucia "form doskonalszych".

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo trafne spostrzeżenia. Też mnie uderzyły te zdjęcia w telewizji. Megalomania osiąga dzisiaj niebotyczne rozmiary...

  OdpowiedzUsuń