niedziela, 12 stycznia 2014

Wyspy szczęśliwe

"moje gotowanie" pokazało ten pyszny deser
Kiedy w latach sześćdziesiątych pewien gentleman w londyńskim Hyde Parku zachwalał socjalizm i program partii socjalistycznej, przekonywał, że kiedy ta część polityków dojdzie do władzy, to każdy Brytyjczyk codziennie będzie mógł jeść poziomki z bitą śmietaną. Na co jeden z słuchających odezwał się: - ale ja nie lubię poziomek ze śmietaną! Odpowiedź mówcy była szybka i krótka: - nie szkodzi, będziesz musiał je jeść!
Opowieść funkcjonuje jako anegdota i byłaby śmieszna, gdyby nie przykłady z życia, które pokazują, że takie uszczęśliwianie ludzi funkcjonuje powszechnie.
Żebyśmy byli jeszcze szczęśliwsi już niedługo będziemy płacić obowiązkowe opłaty za możliwość oglądania telewizji.
Otóż to! Za MOŻLIWOŚĆ.
Czytał mi Archanioł o tym wspaniałym planie załatania budżetu telewizji publicznej, i w pierwszym odruchu pomyślałam: co mi tam, przecież my i tak telewizji nie oglądamy, więc nas to nie dotyczy. Nic z tego. Żyjemy na "wyspach szczęśliwych", gdzie każdy obywatel ma możliwość korzystania z telewizji. Jeżeli nie korzysta - jego strata, płacić musi.
Nie pierwszy to zresztą przypadek uszczęśliwiania nas.
Wszak wszyscy płacimy za możliwość korzystania z służby zdrowia.
Że nie korzystamy, bo nie można się dopchać do kolejki?
Nasza strata - trzeba było się lepiej ustawiać.
Myślę, że takich przykładów znajdziemy więcej.
Najważniejsze, że ktoś dba o potencjalne możliwości...

12 komentarzy:

 1. Ja płacę za internet, którego nie mam. Umowa jest tak skonstruowana, że nie mogę się wycofać przed czasem. Nie ma tam punktu, ani paragrafu pt. "Jeśli nie ma internetu". Był, ale się zmył. Więc płacę, żeby nie wylądować w sądzie. Nie chce mi się szarpać. Pewnie niesłusznie, bo nikomu się nie chce szarpać, a firma ma się dobrze. Tylko pozew zbiorowy mógłby sprawę załatwić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu znów się kłania brak moralności szerzący się wśród ludzi, czyli również wśród przedsiębiorców. Kto uczciwy bierze opłaty, za coś, czego nie daje i ciesząc się z zysku chodzi dalej z podniesioną głową? Kiedyś to byłby wielki wstyd.. Dziś to powód do dumy dla złodzieja, że jest taki "przedsiębiorczy".

   Usuń
  2. On nawet nie ma poczucia, że jest złodziejem. Ma poczucie wyższości, że klient dał się złapać. Czytaj: jak durny, to ma. O moim wsiowym internecie i arogancji operatora mogłabym książkę napisać. Kwota jest niewielka i już niedużo zostało, więc machnęłam ręką. A jeszcze mi wmawiał, że innego internetu mieć tu nie będę. Jak widać - mam, i to niezły.

   Usuń
 2. głupota goni głupote....może ci co mieszkaja w miejscowościach klimatycznych powinni tez płacic ? za to że tam mieszkają ?albo za bilety MPK bo przecież ma sie mozliwośc jazdy autobusem..... albo za energię ? bo ma sie mozliwośc itd....
  mnie brak juz słów....

  leptir

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Któregoś razu dostaniemy ze sklepu rachunek. Za możliwość wykonania zakupów...

   Usuń
 3. Ja telewizje oglądam,radia od czasu do czasu słucham-więc płace.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Radia czasami Archanioł słucha, więc poproszę o rozdzielenie kosztów i za radio zapłacę.

   Usuń
 4. "biegpozdrowie.blogspot.com/2014/01/10-najgupszych-przepisow-w-unii.html"
  :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Telewizja i cukier
   Lekarz zalecil komus uprawianie sportu z trybuny. Pacjent nie glupi odrzucil to zalecenie, jak mozna sie rozwijac fizycznie bez aktywnego uczestnictwa w sporcie. Po powrocie do domu wlaczy telewizor i ogladal tylko dobre programy. Biedak z zaczadzonym umyslem nigdy nie stanie sie aktorem bo aktywnej tworczosci nie praktykuje, jest tylko pasywnym konsumentem. Tym niemniej zycie chociaz nie slodkie ale mozna je dosladzac. Przeto kila lyzeczek cukru do kawy nada chwili troche uroku. Czym telewizja jest dla umyslu tym cukier dla ciala. Razem wspozawodnicza kto wiecej sie przylozy do zniszczenia pana Kowalskiego. Kiedys Kowalski strajkowal gdy podniesiono cene cukru. Szkoda, ze wowczas nie karano za nadmierna glupote; dzisiaj przynajmniej za nia otrzymuje sie pochwaly.

   Usuń
  2. Sama nie wiem, czy chcę czytać ten popis urzędasów, wymysłami uzasadniających swoje, nikomu nie potrzebne, istnienie...

   Usuń
 5. Mamy dziś popis głupoty. Takie rzeczy się zdarzają. Najstraszniejsze jest w tym wszystkim to, że głupota jest za głupia, by dostrzec... jak bardzo jest głupia (i szkodliwa).
  Zawsze powtarzam, że głupota, to najcięższy i najbardziej niszczący grzech.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 80% antybiotyków sprzedawanych w USA każdego roku,wykorzystywane jest w rolnictwie-nie dla ludzi.
   Większość z tych 80% jest wykorzystywane do"zapobiegania i kontroli chorób i jako stymulatory wzrostu".NIE DO LECZENIA CHORYCH ZWIERZĄT !!
   Antybiotyki,stymulatory wzrostu,antybakteryjne mydła,produkty do pielęgnacji osobistej-skutki:"www.wired.com/wiredscience/superbug"
   W Kanadzie ujawniono skutki stosowania GMO:czterokrotne zwiększenie użycia środków chemicznych,nowe mutacje chwastów których nie da się zniszczyć,rolnicy pozbawieni nasion.
   GMO nie dla Polski!!

   Usuń