wtorek, 15 stycznia 2013

Bałwany, czyli kawał (niepotrzebnej) roboty

Że za oknem zima - każdy widzi.
A w zimie, wiadomo, pada śnieg.
Ostatnio napadało go całkiem sporo, ale też w pogodne dni znika po trochu i topnieje, przestraszony przez ptaki, które w tym roku bardzo wcześnie ogłaszają wiosnę.
Aż serce rośnie, gdy o świcie nowy dzień witają cudne ptasie trele.
Możliwe, że to brak mrozów tak zmylił ptaszyny, ale ja mam taką teorię, (w której od lat się utwierdzam), że wczesna Wielkanoc idzie w parze z wczesną wiosną.
W tym roku mamy Wielkanoc wyjątkowo wcześnie, bo już ostatniego marca!

Wracając do bałwanów.
Każdego roku z podziwem patrzę na jednego z moich sąsiadów, jak z uporem wywozi taczką śnieg z podwórka. Dzień po dniu, kawałek po kawałku czyści swój teren z białego nalotu właściwego obecnej porze roku.  Po każdych kolejnych opadach wznawia swoją pracę. Dla mnie to jakby niezgodne z naturą i zwykle zadaję sobie pytanie: - po co?
Sąsiad z drugiej strony, podobnie jak my, potrafi przeżyć zimę ze śniegiem w ogrodzie.
Teren jest płaski, równy, nikomu nie grozi zalanie rwącym strumieniem w czasie roztopów, a nawet, gdy trzeba wjechać na posesję samochodem, odbywa się to bez trudu.
Kolejne bałwanki zobaczyłam dziś nieopodal mojego domu.
W niedalekim (niestety) sąsiedztwie znajduje się budynek/bloczysko pełniący funkcję biurowca i hotelu w jednym. Teren jest zadbany, obsadzony drzewkami, krzaczkami, trawniczkiem, a dokoła budynku znajduje się równie zadbany, ogrodzony parking.
Z podziwem przyglądam się jak panowie w bluzach z napisem "ochrona" zbierają z parkingu łopatami śnieg, wrzucają pod plandekę niewielkiej ciężarówki, wyjeżdżają za bramę własnego ternu i wybierają śnieg z ciężarówki, by wyrzucić go na trawnik dokładnie za płotem parkingu. To samo można by zrobić machając łopatami za płot zamiast w górę, na pakę ciężarówki. W dodatku rozładowanie śniegu wymaga wykonania tej samej pracy po raz drugi...
Dziw nad dziwy.
Śniegowe bałwany wiosną stopnieją.

1 komentarz:

  1. If some one needs to be updated with most recent technologies after that he must be
    visit this website and be up to date everyday.

    Look into my webpage visit web site
    Also see my site - payday loan direct lenders

    OdpowiedzUsuń