czwartek, 25 kwietnia 2019

Spłonęła katedra

Dziś pozwolę sobie jedynie na kilka słów od siebie i kalkę z Fb.
Wnioski i zadumę zostawię szanownym czytelnikom.

Katedrę budowano ponad 180 lat. Pewne technologie przygotowujące niektóre materiały potrzebne do budowy trwały dziesiątki lat. Spokojnie można je było przygotować "zawczasu". Dla nas te technologie są niewyobrażalne.

IlustracjaI jeszcze jedno: czy dziś, w całej Europie, znaleźlibyśmy choć 1/10 potrzebnych dębów? Mam wątpliwości, czy w całej Eurazji tyle by się znalazło, a te które są, na szczęście są pod ochroną. Ale cóż, budowniczy katedr pozbawili Francję lasów. Zupełnie. Inne państwa ze starodrzewiem rozprawiły się później. U nas zrobili to zaborcy.


z profilu na fb pani Lilianny Sonik

"O tym, jak budowano więźbę opowiadał Thomas Büchi - Szwajcar, chyba najlepszy dziś praktyk konstrukcji drewnianych. „Około roku 1200 ścięto niemal 1500 wielowiekowych dębów. Ułożono je czubami w kierunku północy i pozostawiono na rok, aby leżąc odpoczęły. Potem ociosano je z kory i zanurzono na 25 lat w bagnach – to na wieki uodpornia na działanie grzybów i szkodników. Z mokradeł wyciągnięto je dopiero około roku 1225. Pnie pocięto i pozostawiono na kolejne 25 lat aby schły.” Techniki tej budowniczy katedr nauczyli się od natury, która tworzy „czarne dęby”.
Tajniki warsztatu średniowiecznych mistrzów były ciekawe, ale nie najciekawsze. Najbardziej fascynujący w tym opisie jest… czas. A raczej stosunek ludzi do czasu. Tamci ludzie nie żyli zbyt długo, a tworzyli dzieła, których wykonanie wymagało zgodnego wysiłku pokoleń. Ci, którzy rozpoczynali wiedzieli, że nie zobaczą rezultatów. Niczego nie przyspieszali. Byli pewni, że to co oni rozpoczęli, będzie kontynuowane przez następców przez dziesiątki albo i setki lat. "

No i stała katedra przez 100 lat pod zarządem wrogiego sobie państwa. Bo 100 lat złych rządów może się zdarzyć. Ale jak się okazało wiele więcej już prowadzi do nieodwracalnych zniszczeń.

Nie wiem jak można ludziom , którzy doprowadzili do zniszczenia takiego zabytku można powierzać jego odbudowę.

PS proszę sprawdzić, tej katedry nie ma na liście światowego dziedzictwa Unesco. Po co więc komu taka lista?"


1 komentarz: